W tym roku nasza Fundacja zorganizowała kolejny “DUET” w terminie 28.07 – 06.08.2023 r.. Na bazę noclegową tegorocznej edycji rajdu wybrane zostało uzdrowiskowe miasto Nałęczów na Lubelszczyźnie. Uczestniczyły w nim 32 osoby (niewidomi i słabowidzący oraz pełnosprawni „kierowcy” rowerów-tandemów). Wydarzenie to wsparły: Gmina Ornontowice, Fundacja PZU, Miasto Łaziska Górne, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, firma Mieszko SA.
Podczas dziewięciu dni uczestnicy rajdu zwiedzali miasta i wsie położone w północno-zachodniej części województwa lubelskiego, gościli w czterech powiatach: puławskim, ryckim, opolskim, lubartowskim. W czasie pobytu na obszarze zwanym Kraina Lessowych Wąwozów (największe skupisko wąwozów lessowych i głębocznic w całej Europie) udało się pokonać łącznie dystans prawie 400 km na tandemach, a trzeba mieć na uwadze, że jest to obszar Wyżyny Lubelskiej i trasy przejazdu rowerowego przebiegały często po całkiem niemałych wzniesieniach.
Trasy rowerowe opracował historyk i przewodnik turystyczny Mariusz Karolak, a ich dzienna długość liczyła od 25 do 70 km. Przebiegały one przez różne zabytkowe i atrakcyjne miejsca. W ten sposób udało się zwiedzić szereg miejscowości: Nałęczów (Park Zdrojowy, Muzeum Bolesława Prusa, Muzeum Stefana Żeromskiego, kościół pw. św. Karola Boromeusza, zabytkowe wille z przełomu XIX/XX wieku, ośrodek kultury, dworzec kolejowy PKP i dworzec Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej), Puławy (Zespół Rezydencyjny Książąt Czartoryskich z miejscowym Muzeum Czartoryskich, port rzeczny Marina, Skwer Niepodległości), Dęblin (kościół pw. Matki Boskiej Loretańskiej na terenie garnizonu lotnisko, Muzeum Sił Powietrznych, twierdza carska i fort Mierzwiączka, zespół dworca kolejowego Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej), Kazimierz Dolny (osada flisacka w Mięćmierzu, cmentarz żołnierzy radzieckich na Czerniawach, kirkut na Czerniawach, renesansowe kamienice na Rynku Głównym oraz Mały Rynek z synagogą i drewnianymi jatkami, kościół św. Anny), Janowiec (zamek Firlejów, cmentarz żydowski, Manes), Celejów (pałac i papiernia Czartoryskich), Bochotnica (ruiny zamku Firlejów, studnia austriacka z czasów I wojny światowej, młyn wodny), Wąwolnica (bazylika pw. św. Wojciecha – sanktuarium maryjne, kaplica Matki Boskiej Kębelskiej, rynek), Kębło (kaplica wystawiona w miejscu objawienia Matki Boskiej w 1278 roku), Poniatowa (Stacja Kultura na trasie Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej), Sadurki (dworzec kolejowy z 1877 roku), Końskowola (ratusz na rynku, kościół pw. św. Andrzeja Apostoła), Wojciechów (wieża ariańska, Owadolandia, kuźnia, ogród zoologiczny), Rąblów (stok narciarski, pomnik upamiętniający bitwę partyzancką z Niemcami w 1944 r.), Klementowice (carski dworzec kolejowy).
W czasie podróży po Lubelszczyźnie rowerzyści mieli też okazję zobaczyć kilka drewnianych i murowanych młynów wodnych oraz drewniane budynki mieszkalne z przełomu XIX/XX wieku, tj. czasów zaboru carskiego, charakterystyczne dla tego obszaru Polski. Poznali też współczesne symbole heraldyczne związane z Nałęczowem, Dęblinem i Puławami oraz dawnymi rodami szlacheckimi, które posiadały w przeszłości te właśnie miejscowości wraz z przyległymi wioskami. Rajdowcy rowerowi zwiedzili również miejscowość Pożóg, w której zapoznali się z produkcją lawendy. Zaś w Wojciechowie niewidomi i słabowidzący mogli brajlować (dotykać) żywe owady w Owadolandii.
Podczas jednej z wycieczek rowerowych grupie udało się dotrzeć na obszar określany jako Małopolski Przełom Wisły i dwukrotnie przekroczyć rzekę Wisłę przeprawami promowymi. Podczas tej drugiej przeprawy była możliwość obserwowania najdalej na wschód wysuniętego fragmentu Wisły na całym jej przebiegu. W czasie wycieczki autokarowej do Dęblina uczestnicy zwiedzili twierdzę carską, gdzie obecnie znajduje się garnizon Wojska Polskiego. Podczas kolejnej wycieczki autokarowej dotarli do Kozłówki i zwiedzali Muzeum Zamoyskich.
Pobyt w Nałęczowie uświetnił występ folkowej kapeli Drewutnia z Lublina oraz przeloty i pokazy balonowe odbywające się w ramach 18-tej edycji Międzynarodowych Zawodów Balonowych. Były też wędrówki po samym Nałęczowie oraz pokonywanie wąwozów lessowych (pieszo i rowerami). Rowerzyści mieli możliwość zapoznania się z zakładami Cisowianki i Nałęczowianki. XXII Integracyjny Rajd Rowerowy „DUET 2023” to nie tylko czas kręcenia kilometrów, ale też zwiedzanie, śpiewy, tańce, poznawanie lokalnej kultury i wyrobów regionalnych oraz korzystanie z oferty kulturalnej Nałęczowa.