Od 4 do 19 listopada w Węgierskiej Górce słychać było gromkie śpiewy i tupot roztańczonych nóg. To uczestnicy wokalno-tanecznych warsztatów ćwiczyli pod okiem instruktorów swoje muzyczne talenty. Ich organizatorem była Fundacja „BRAJLÓWKA” z Łazisk Górnych. Przez ten czas odbyły się 3 edycje warsztatów, w których wzięły udział 72 osoby z całej Polski. Uczestnicy to osoby z niepełnosprawnością (głównie niewidomi i słabowidzący) oraz pełnosprawni w różnym wieku. Taka forma warsztatów pozwoliła nie tylko na fachowe rozwijanie swoich umiejętności, ale była doskonałą okazją do integracji. Nie małą atrakcją był występ Jacentego Ignatowicza, który w niezwykle barwny i ciekawy sposób zaprezentował góralską muzykę i obyczaje (w tym grę na regionalnych instrumentach muzycznych, na pile i liściu). Równie ciekawe były spotkania z dziećmi i młodzieżą z zespołu Mały Haśnik z Żabnicy, którzy zaprezentowali regionalne śpiewy i stroje oraz mistrzowską grę na heligonkach.
– To już druga edycja tego typu warsztatów – mówi ich koordynatorka. – Pierwsza odbyła się w ubiegłym roku. Widząc ich efekty postanowiliśmy i w tym roku zorganizować podobne działanie, ale już dla szerszej grupy osób. Muzyka jest tą dziedziną sztuki, dla której ograniczenie wzroku, czy całkowity jego brak nie ma większego znaczenia; liczy się wrażliwość i pasja. Poprzez warsztaty chcieliśmy stworzyć możliwość nie tylko rozwijania umiejętności wokalnych, ale także stworzyć warunki do przeżywania muzyki całym ciałem poprzez taniec. Dzięki pracy doświadczonych instruktorów udało się to osiągnąć. Dodatkowym walorem tych spotkań był fakt, że uczestnikami były osoby dorosłe w różnym wieku (22 – 81 lat) z różnych regionów Polski, których połączyła muzyka i którzy właśnie dzięki muzyce stworzyli niesamowitą atmosferę, w której każdy czuł się tak samo ważny.
– Zaangażowanie i pasja prowadzących warsztaty powodowała, że każdy z nas też angażował się całym sobą – powiedziała jedna z uczestniczek. – Ich ciepło, cierpliwość, indywidualne podejście do każdej osoby sprawiały,, że zajęcia były ciekawe i nauczyliśmy się wielu nowych umiejętności.
Realizacja projektu „Śpiewem i tańcem malowane” była możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Biorąc pod uwagę efekty tegorocznych warsztatów i zainteresowanie nimi dołożymy starań, by również w 2025 roku zorganizować podobne warsztaty.